Chemiedozententagung 2021

15. - 17. März 2021

Web-Konferenz

Wissenschaftliches Programm

10:00 - 12:00       Eröffnung der Chemiedozententagung 2021 und Verleihung der GDCh-Preise

12:00
Mittagspause

Reihe A
Synthetische Methoden I

Session Chair: G. Manolikakes, Kaiserslautern/DE

13:00
Direct C(cp3)–H Activation/Functionalization of Free Carboxylic Acids

M. van Gemmeren, Münster/DE

13:20
Electrocoupling - A Catalyst-free Alternative for C-C Bond Formation

D. Didier, München/DE

13:40
Photochemical approaches for applications of reactive intermediates in organic synthesis

R. M. Königs, Aachen/DE

14:00
Photocontrolled Cobalt Catalysis for Selective Hydroboration

C. Teskey, Aachen/DE

14:20
Heterogeneous Carbon Nitride Photocatalyst in Organic Synthesis

A. Savateev, Potsdam/DE

Reihe B
Nanostrukturierte Materialien I

Session Chair: U. Kragl, Rostock/DE

13:00
Probing Tailor-Made (2D) Nanostructures for Innovative Optoelectronics

J. Lauth (ADUC-Preis 2020), Hannover/DE

13:20
Development of instrumentation for in situ PXRD on crystalline nanoporous materials during physisorption of gases and vapours

V. Bon, Dresden/DE

13:40
New insights into heterogeneous molecular photosystems for CO2 reduction

F. M. Wisser, Regensburg/DE

14:00
Functional hybrid materials for applications in medicine and gas storage

H. Bunzen, Augsburg/DE

14:20
Tailoring NCM Cathode Active Materials for Application in All-Solid-State Batteries and its Implication on Gas Evolution

F. Strauss, Eggenstein-Leopoldshafen/DE , A-Y. Kim, Eggenstein-Leopoldshafen/DE, T. Bartsch, Eggenstein-Leopoldshafen/DE, J.H. Teo, Eggenstein-Leopoldshafen/DE, P. Hartmann, Eggenstein-Leopoldshafen/DE, J. Janek, Eggenstein-Leopoldshafen/DE, T. Brezesinski, Eggenstein-Leopoldshafen/DE

Reihe C
Supramolekulare Chemie I

Session Chair: K. Müllen, Mainz/DE

13:00
Chirality synchronization and chirality switching in photosensitive polycatenars

M. Alaasar, Halle (Saale)/DE , S. Poppe, Halle (Saale)/DE, Q. Dong, Xi’an/CN, F. Liu, Xi’an/CN, C. Tschierske, Halle (Saale)/DE

13:20
A Paramagnetic NMR Spectroscopy Toolbox for the Characterisation of Metal-Organic Cages

A. McConnell, Kiel/DE

13:40
Supramolekulare Rezeptoren für die Sensitive und Selektive Detektion von Metaboliten, Hormonen und Wirkstoffen

F. Biedermann, Karlsruhe/DE

14:00
Supramolekulare Medizin: Von Grundlagenforschung zu neuen Therapien

V. I. Dodero, Bielefeld/DE

14:20
Isoreticular Crystallization of Highly Porous Covalent Organic Cage Compounds

F Beuerle, Würzburg/DE

14:40
Pause

15:00 - 16:30        ADUC-Symposium  –  Verleihung der ADUC-Preise

16:30
Pause

Wiley-VCH-WORKSHOP (Ende ca. 17:45)

16:45
Opening the Editor’s Black Box: Insider Tips for Successful Submissions

G. Heydenrych, Weinheim/DE

18:00 - 19:30       Digitaler Wandel: NFDI4Chem and NFDI4Cat stellen sich vor

Session Chair: R. Ludwig, Rostock/DE

NFDI4Chem: Digitalen und kulturellen Wandel in der Chemie gestalten
S. Herres-Pawlis, Aachen/DE, F. Bach, Karlsruhe/DE, N. Jung, Karlsruhe/DE, O. Koepler, Hannover/DE, J. Liermann, Mainz/DE, S. Neumann, Halle/DE, M. Razum, Karlsruhe/DE, C. Steinbeck, Jena/DE

Nationale Forschungsdateninfrastruktur für katalysebezogene Wissenschaften: Das Projekt NFDI4Cat
M. Beller, Rostock/DE

Reihe A
Naturstoffe

Session Chair: D. Werz, Braunschweig/DE

09:00
Radical-Polar Crossover-Umlagerungen in der Synthese von Triterpenoiden

P. Heretsch, Berlin/DE , S. Adrian, Berlin/DE, M. Alekseychuk, Berlin/DE, R.C. Heinze, Berlin/DE

09:20
Total Synthesis of Natural Products and Analogues

N. Schützenmeister, Wien/AT

09:40
Photochromic peptides for visible-light-triggered hydrogels and beyond

Z. L. Pianowski, Karlsruhe/DE

10:00
Artificial enterobactin analogues as extracellular-targeted carrier molecules for antimicrobial drug conjugates

P. K. Klahn, Braunschweig/DE

10:20
Photoswitchable analogues of bioactive natural products

O. Thorn-Seshold, München/DE

10:40
Pause

Reihe A
Polymerchemie

Session Chair: P. Théato, Karlsruhe/DE

11:00
Shape up polymer nanostructures

J. C. Brendel, Jena/DE , F. Sobotta, Jena/DE, F. V. Gruschwitz, Jena/DE, T. Klein, Jena/DE

11:20
Entwicklung und Synthese von Organischen Halbleitern mit herausragenden Elektronen- und Ionenleitfähigkeiten

A. Giovannitti, Stanford University/US

11:40
Tailored surface design of polymer membranes for real applications

A. Schulze, Leipzig/DE , I. Thomas, Leipzig/DE, M. Went, Leipzig/DE, D. Breite, Leipzig/DE, K. Fischer, Leipzig/DE, M. Schmidt, Leipzig/DE, J. Becker-Jahn, Leipzig/DE, A. Prager, Leipzig/DE

12:00
New Environmentally Friendly Route Towards Regenerated Cellulose Films and Applications

D. Hollmann, Rostock/DE , N. N. Mai, Rostock/DE

12:20
Bio–responsive macromolecules for enhancing immunotherapy responses

L. Nuhn, Mainz/DE

12:40
Magritek GmbH                                                                                                                            Quantifying the formation of stereoisomers on-line during an HWE reaction by benchtop NMR spectroscopy

S. Suljic, Aachen/DE

12:45
Mittagspause

DFG-WORKSHOP (Ende ca. 14:30)

13:00
Fördermaßnahmen in der DFG-Einzelförderung – Ein überblick mit Hinweisen und Tipps für eine erfolgreiche Antragstellung

K. Freitag, Bonn/DE

Reihe A
Synthetische Methoden II

Session Chair: J. Paradies, Paderborn/DE

14:40
Photo-NHC Catalysis: Accessing Ketone-Like Photochemistry with Carboxylic Acid Derivatives

M. N.  Hopkinson, Berlin/DE , A. Mavroskoufis, Berlin/DE, J. P. Götze, Berlin/DE

15:00
Light-mediated Synthesis of Unnatural Amino Acids

A. Gómez Suárez, Wuppertal/DE

15:20
Bismuth Redox Catalysis

J. Cornellà, Mülheim an der Ruhr/DE , O. Planas, Mülheim an der Ruhr/DE, M. Leutzsch, Mülheim an der Ruhr/DE, Y. Pang, Mülheim an der Ruhr/DE, F. Wang, Mülheim an der Ruhr/DE, N. Nöthling, Mülheim an der Ruhr/DE

15:40
Discovery and directed evolution of biocatalytic C–C and C–O bond-forming reactions

M. J. Weissenborn, Halle/DE

16:00
Pause

Reihe B
Hauptgruppenchemie I

Session Chair: S. Dehnen, Marburg/DE

09:00
Ungesättigte Amin-substituierte Siliciumringverbindungen

F. Lips, Münster/DE

09:20
Niedrig koordinierte Siliziumverbindungen mit Carbazolylsubstituenten

A. Hinz, Karlsruhe/DE

09:40
Heavier Main-Group Benzene Derivatives- Beyond Carbon Analogy

R. S. Ghadwal, Bielefeld/DE

10:00
The Impact of Ligands and Central Elements on the Structure and Reactivity of p-Block Catecholates

L. Greb, Heidelberg/DE , D. Hartmann, Heidelberg/DE, T. Thorwart, Heidelberg/DE, D. Roth, Heidelberg/DE

10:20
Bond Activation by a Dinuclear Main-Group Ambiphile

R. Kretschmer, Jena/DE

10:40
Pause

Reihe B
Anorganische Komplexchemie

Session Chair: R. Wolf, Regensburg/DE

11:00
The Versatile Coordination Chemistry of 2,2'-Diphosphinotolanes: Reactivity of Molybdenum MIC and Pincer Complexes

J. Ballmann, Heidelberg/DE

11:20
One-way photoisomerization of ligands for permanent switching of metal complexes

M. M. Khusniyarov, Erlangen/DE

11:40
Diazine-based redox-active ligands in iron chemistry: Ligand design, catalytic activity and unconventional N-heterocyclic carbenes

D.-A. Rosca, Heidelberg/DE

12:00
D. Schaarschmidt - zurückgezogen
12:20
Sterisch und elektronisch modifizierte Pyridine als Liganden und Reaktanden

T. Böttcher, Freiburg/DE , V. M. L. Rommel, Freiburg/DE, J. Schröder, Freiburg/DE

12:45
Mittagspause

DFG-WORKSHOP (Ende ca. 14:30)

13:00
Fördermaßnahmen in der DFG-Einzelförderung – Ein überblick mit Hinweisen und Tipps für eine erfolgreiche Antragstellung

K. Freitag, Bonn/DE

Reihe B
Nanostrukturierte Materialien II

Session Chair: C. Klinke, Rostock/DE

14:40
Field Dependence of Magnetic Disorder in Nanoparticles

S. Disch, Köln/DE , D. Zákutná, Köln/DE, D. Honecker, Grenoble/FR

15:00
Colloidal Semiconductor Nanostructures - Influence of the Surface Ligands

M. Wächtler, Jena/DE , B. Liu, Jena/DE, M. Micheel, Jena/DE

15:20
Persistent polyamorphism in the chiton tooth: from a new biomineral to inks for additive manufacturing

L. Stegbauer, Stuttgart/DE , E. E. Alp, Lemont/US, D. Joester, Evanston/US

15:40
Tailor-made Organic Biomaterials

M. Tsotsalas, Eggenstein-Leopoldshafen/DE

16:00
Pause

Reihe C
Analytische Methoden und Computational Chemistry

Session Chair: B. Kirchner, Bonn/DE

09:00
Anwendung der ultrahochauflösenden Massenspektrometrie zur Charakterisierung von Energierohstoffen und deren Konversionsprodukten

J. Zuber, Freiberg/DE , P. Rathsack, Freiberg/DE, C. Vogt, Freiberg/DE

09:20
Eine Intramolekulare Wasserstoffverschiebung in einem Peroxyradikal bei Tiefkalten Temperaturen

J. P. Wagner, Tübingen/DE

09:40
Rotational and translational motion in ionic liquids by means of high field and field cycling NMR relaxometry as well as MD simulations

A. Strate, Rostock/DE , V. Overbeck, Rostock/DE, R. Ludwig, Rostock/DE

10:00
Adsorption of Phosphates on Precatalytic Gamma-Alumina Surfaces Elucidated by DNP MAS NMR Spectroscopy and DFT Calculations

D. Wisser, Erlangen/DE

10:20
Exploration of molecular properties and chemical bonding of f- and superheavy elements

S. Knecht, Darmstadt/DE

10:40
Pause

Reihe C
Homogene und Heterogene Katalyse I

Session Chair: J. G. de Vries, Rostock/DE

11:00
Combining Frustrated Lewis Pair Reactivity with Boron-Ligand Cooperation:  Bond Activation and Metal-free Catalysis by a Pyridonate Borane

U. Gellrich (ADUC-Preis 2020), Gießen/DE , M. Hasenbeck, Gießen/DE

11:20
Binuclear Pd(I)-Pd(I) Catalysis Assisted by Iodide Ligands for Selective Hydroformylation of Alkenes and Alkynes

P. Dydio, Strasbourg/FR

11:40
“Solutions” for the Recycling of Homogeneous Catalysts enabling the Separation of Pure Products

T. Seidensticker, Dortmund/DE

12:00
Including Catalyst Stabilities and Dynamics into Screening Protocols: Site-Specific Volcanos for NO Dissociation

V. Streibel, Stanford/US , T. S. Choksi, Stanford/US, J. Halldin Stenlid, Stanford/US, F. Abild-Pedersen, Stanford/US

12:20
On the Optimum Binding Energy in Electrocatalysis

K. S. Exner, Essen/DE

12:45
Mittagspause

DFG-WORKSHOP (Ende ca. 14:30)

13:00
Fördermaßnahmen in der DFG-Einzelförderung – Ein überblick mit Hinweisen und Tipps für eine erfolgreiche Antragstellung

K. Freitag, Bonn/DE

Reihe C
Supramolekulare Chemie II

Session Chair: I. Krossing, Freiburg/DE

14:40
Bio-inspired complexes using endo-functionalized organic cages as ligands

M. Otte, Göttingen/DE

15:00
Fluorinated Porous Imine Cages

B. M. Schmidt, Düsseldorf/DE

15:20
Bismutverbindungen in kontrollierten Radikalreaktionen

C. Lichtenberg (ADUC-Preis 2020), Würzburg/DE

15:40
Thermal analysis high-resolution mass spectrometry for complex mixture analysis ─ Molecular-level description of heavy petroleum fractions

C. P. Rüger, Rostock/DE , A. Neumann, Rostock/DE, R. Zimmermann, Rostock/DE

16:00
Pause

16:30 - 18:00       ADUC-Mitgliederversammlung

18:00 - 19:40       LIKAT Symposium: Young researchers in catalyis

Reihe A
Aromatische Verbindungen und ausgedehnte π-Systeme

Session Chair: C. Czekelius, Düsseldorf/DE

09:00
Molecular Engineering of Contorted Functional Chiral Molecules

P. Ravat, Würzburg/DE

09:20
Auf dem Weg zu sigmatropen Shiftameren. Synthese von Barbaralon-Dimeren.

J. Teichert, Berlin/DE , T. Tran Ngoc, Berlin/DE

09:40
Redox-active hybrid molecules and mesoionic N-heterocyclic olefins

M. M. Hansmann, Dortmund/DE , P. W. Antoni, Dortmund/DE

10:00
4-Hydroxythiazole: Neues aus der Welt der Fluoreszenz

E. Täuscher, Ilmenau/DE , E. Freiberger, Ilmenau/DE

10:20
Modular Synthesis and Properties of Helically Chiral Organoboron Compounds

A. Nowak-Król, Würzburg/DE , J. Full, Würzburg/DE, S. P. Panchal, Würzburg/DE, J. Gӧtz, Würzburg/DE

10:40
Pause

Reihe A
Chemische Biologie

Session Chair: C. Arenz, Berlin/DE

11:10
Proteomweite Identifizierung von Zielproteinen für die Antibiotikaentwicklung mithilfe neuartiger kovalenter Inhibitoren

S. M. Hacker, Garching/DE , P. R. A. Zanon, Garching/DE, M. Zollo, Garching/DE, L. Lewald, Garching/DE, K. Bach, Garching/DE, B. Beerkens, Garching/DE

11:30
Development of barcoding strategies for DNA-encoded library synthesis and identification of TEAD-YAP inhibitors

A. Brunschweiger, Dortmund/DE

11:50
Exploring the WW domain as a model system for the design of miniaturized proteins

F. Thomas, Heidelberg/DE , T. L. Pham, Heidelberg/DE, C. Lindner, Heidelberg/DE, F. Häge, Heidelberg/DE, M. Kovermann, Konstanz/DE

12:10
Development of small molecules as Cas9 modulators

X. Cheng, Frankfurt (Main)/DE , R. Gama-Brambila, Frankfurt (Main)/DE

12:30
Biosynthetic design of nonribosomal peptides

H. Kries, Jena/DE

12:50
Schlussworte
13:00
Mittagspause bis 13:30

DHV-WORKSHOP (Ende ca. 16:00)

13:30
Bewerbung auf eine Professur

K. Lemke, Bonn/DE

Reihe B
Hauptgruppenchemie II

Session Chair: A. Schnepf, Tübingen/DE

09:00
Amidoimidazolinimine als monoanionische N,N´-Liganden zur Stabilisierung niedervalenter Elementspezies

R. Frank, Braunschweig/DE

09:20
Phosphanylidenephosphoranes as Phosphinidene-Sources

C. Hering-Junghans, Rostock/DE , P. Gupta, Rostock/DE, J.-E. Siewert, Rostock/DE, T. Wellnitz, Rostock/DE, T. Beweries, Rostock/DE

09:40
Dibismuthates as linking units for bis-zwitterions and coordination polymers

D. Heift, London/GB , C. Fekete, Budapest/HU, J. Barrett, Durham/GB, Z. Benkő, Budapest/HU

10:00
Main Group Metallocenes – Beyond Transmetalation

A. Schäfer, Saarbrücken/DE

10:20
Diphenylberyllium: Struktur, Eigenschaften und Reaktivität

M. Buchner, Marburg/DE , M. Müller, Marburg/DE

10:40
Pause

Reihe B
Festkörperchemie und funktionelle Materialien

Session Chair: M. Wickleder, Köln/DE

11:10
Alkalimetall-Alkoxide als amphiphile Aggregat-Bildner und Lösungsmittel

J. Klett, Mainz/DE

11:30
Designing semiconductive phosphonate metal organic frameworks and hydrogen bonded organic frameworks

G. Yücesan, Berlin/DE , P. Tholen, Berlin/DE, J. Beckmann, Bremen/DE, Y. Zorlu, Gebze/TR, G. Hanna, Alberta/CA, C. Peeples, Alberta/CA, F.-J. Schmitt, Halle/DE

11:50
Strukturelle Flexibilität in porösen und dichten Koordinationspolymeren

G. Kieslich, München/DE

12:10
Templating Effects in Complex Organic-Inorganic Halogenido Pentelates

J. Heine, Marburg/DE

12:30
Chemical Bonding in Tellurides - Quo Vadis?

S. Steinberg, Aachen/DE

12:50
Schlussworte
13:00
Mittagspause bis 13:30

DHV-WORKSHOP (Ende ca. 16:00)

13:30
Bewerbung auf eine Professur

K. Lemke, Bonn/DE

Reihe C
Photokatalyse und Photochemie

Session Chair: S. Tschierlei, Braunschweig/DE

09:00
Photoredox catalysis with two photons and an electron transfer

I. Ghosh, Regensburg/DE

09:20
Cobaloxime für Photokatalytische Wasserstofferzeugung: Offene Mechanistische Fragen und Erste Antworten

S. T. Clausing, Ulm/DE

09:40
Earth-abundant metal complexes for photocatalysis and solar energy conversion

C. Bizzarri, Karlsruhe/DE

10:00
Sauerstoff-tolerante photokatalytische Wasserspaltung in maßgeschneiderten Lösemitteln

M. F. Kuehnel, Swansea/GB , M. G. Allan, Swansea/GB, M. J. McKee, Swansea/GB, F. Marken, Bath/GB

10:20
Development of Novel Black and Bright Chromophores for Molecular Imaging Applications

S. Banala, Aachen/DE , J. M. Merkes, Aachen/DE

10:40
Pause

Reihe C
Homogene und Heterogene Katalyse II

Session Chair: S. Herres-Pawlis, Aachen/DE

11:10
The Overlooked Role of Oxidative Addition in Metallaphotocatalysis

B. Pieber, Potsdam/DE

11:30
M. Breugst - zurück gezogen
11:50
Persistent Radical Cations as Metal-Free Catalysts for Aerobic Oxidative Coupling Reactions

E. Mejia, Rostock/DE , F. Unglaube, Rostock/DE, P. Hünemörder, Rostock/DE, X. Guo, Rostock/DE, Z. Chen, Jinan/CN, D. Wang, Jinan/CN

12:10
Spatial Anion Control on Palladium for Direct C−H Arylation

I. Čorić, Zurich/CH

12:30
On the Synthesis and Reactivity of Quasilinear 3d-Metal(I) Silylamides

G. Werncke, Marburg/DE , R. Weller, Marburg/DE, A. Gonzales, Marburg/DE, I. Müller, Marburg/DE

12:50
Schlussworte
13:00
Mittagspause bis 13:30

DHV-WORKSHOP (Ende ca. 16:00)

13:30
Bewerbung auf eine Professur

K. Lemke, Bonn/DE